top of page
Uygulama Güvenliği Nedir? Uygulama güvenliği, yazılım uygulamalarını potansiyel tehditlere, güvenlik açıklarına ve saldırılara karşı güvence altına almak için uygulanan önlemleri ve uygulamaları ifade eder. Bu, bu uygulamalar içinde depolanan hassas kullanıcı verilerinin korunmasını sağlar. Kuruluşlar, uygulama güvenliği önlemlerini kullanarak veri ihlalleri, yetkisiz erişim ve veri sızıntıları riskini en aza indirebilir. uygulama güvenliği

Uygulama Güvenliği Nedir?

Uygulama güvenliği, yazılım uygulamalarını potansiyel tehditlere, güvenlik açıklarına ve saldırılara karşı güvence altına almak için uygulanan önlemleri ve uygulamaları ifade eder. Bu, bu uygulamalar içinde depolanan hassas kullanıcı verilerinin korunmasını sağlar. Kuruluşlar, uygulama güvenliği önlemlerini kullanarak veri ihlalleri, yetkisiz erişim ve veri sızıntıları riskini en aza indirebilir.

 

 • Uygulama ile ilişkili potansiyel riskleri, güvenlik açıklarını ve tehditleri belirlemek için kapsamlı bir analiz yapın.

 • Kullanıcı kimlik doğrulaması, veri doğrulama ve çıktı kodlama dahil olmak üzere güvenli uygulamalar geliştirmek için güvenli kodlama tekniklerini ve yönergelerini uygulayın.

 • Uygulamadaki zayıflıkları veya güvenlik açıklarını belirlemek ve ortadan kaldırmak için düzenli olarak güvenlik açığı değerlendirmeleri ve sızma testleri gerçekleştirin.

 • Uygulamaya ve verilerine yetkisiz erişimi kısıtlamak için kullanıcı kimlik doğrulama mekanizmaları ve rol tabanlı erişim dahil olmak üzere sağlam erişim kontrolleri uygulayın.

 • Hassas verileri hem beklemede hem de aktarım sırasında korumak için şifreleme tekniklerini kullanın.

 • Tasarımdan dağıtıma ve bakıma kadar her aşamada güvenliği içeren güvenli bir geliştirme yaşam döngüsü uygulayın.

 • Güvenlik olaylarını ve ihlallerini derhal etkili bir şekilde ele almak için bir olay müdahale planı oluşturun.

 

 • Uygulama güvenliği önlemlerinin uygulanması, kişisel verilerin yetkisiz erişime, kurcalanmaya ve ifşaya karşı korunmasını sağlar.

 • Uygulama güvenliği, kuruluşların işledikleri veya sakladıkları kişisel verilerin güvenliğini sağlamalarını zorunlu kılan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yasal bir gerekliliktir.

 • Güvenli uygulama geliştirme taahhüdünü göstermek, kullanıcılar ve paydaşlar arasında güven oluşturmaya yardımcı olarak bir kuruluşun itibarını artırır.

 • Veri ihlallerini ve güvenlik olaylarını önleyerek kuruluşlar maliyetli yasal cezalardan, davalardan ve itibar kaybından kaçınabilir.

 • Sağlam uygulama güvenliği önlemlerinin uygulanması, bilgisayar korsanlığı, veri hırsızlığı ve fidye yazılımı saldırıları gibi siber tehdit riskini azaltır.

 

Tetra Bilişim, uygulama güvenliği alanında teknik danışmanlık hizmetleri sağlama konusunda yetenekli uzmanlardan oluşan bir ekiple, risk değerlendirmesi, güvenlik analizi, güvenli kodlama uygulamaları, güvenlik açığı testi ve olay müdahale planlamasını kapsayan çeşitli çözümler sunar.

Uygulama Güvenliği Nasıl Uygulanır:

Uygulama Güvenliğinin Faydaları:

bottom of page