Kurumunuzdaki İç ve Dış Erişim Noktalarında Ortaya Çıkabilecek Zafiyetleri Belirlemek İçin Şimdi Kayıt Olun!

NETWORK OPERASYON MERKEZİ (NOC)

NETWORK OPERASYON MERKEZİ (NOC)

NOC ağ operasyon merkezi anlamına gelir. Açılımı Network Operations Center’dir. Şirket sunucularının ve ağ donanımlarının yer aldığı merkezi lokasyondur. NOC şirket binalarında ya da farklı bir yerde bulunabilir. Küçük ölçekli işletmeler ya da kurumlar genel olarak yerel teknisyenlerin sunucuları yönettiği ve izledikleri dâhili bir NOC’a sahiptirler. Büyük şirketler, ev sunucuları ekipmanları için geliştirilmiş bir alanda NOC kurulumuna sahiplerdir.

Genel olarak veri merkezi denilen ağ operasyon merkezleri, genellikle yüksek hızlı internet bağlantısına sahiplerdir. Web barındırma firmaları tarafından kullanılan büyük NOC’lar genel olarak direkt olarak internet omurgasına bağlıdırlar. Bu sunucular en yüksek bant genişliğini sağlar. NOC ve bütün web barındırma firmaları ve ISS’ler kullanıyor olsa da hizmetler internetle alakalı olmayan firmalar için de oldukça faydalıdır. Birçok şirket dâhili iletişimleri yönetebilmek için personel e-mail hesaplarını yönetmek ve bilgilerin yedeklenmesi için NOC kullanırlar. İnternet bağlantısının sağlanması bugünün şartlarında birçok işlete için son derece önemlidir. Birçok NOC sunucu ve ağ bağlantıları kesildiği zaman teknisyenleri bilgilendiren uyarılarla 24 saat boyunca izlenmektedir. 

Ağ hareketlerini algılayıp tehditlerin büyümesini engelleyip, problem olduğunu söyleyen göstergelerin düzeltilmesi, Proaktif engelleme tekniğinin uygulanmasıyla gerçekleşir. NOC ayrıca BT güvenliğinin sağlanması sistem yönetimi ve sanal altyapı gibi önemli servisler için kaliteli bir izleme hizmeti sunmaktadır. 

Network Operations Center Servis Seçenekleri Nelerdir? 

NOC servisleri genellikle oldukça fazla görülen ağ problemlerine çözüm sağlamak amacıyla yapılandırılır. Fakat NOC servisinin tam olarak verimli bir biçimde çalışabilmesini sağlayacak nitelik proaktif bir yaklaşıma sahip olmasıdır. Network Operations Center servisi çeşitleri şunlardır;

Proaktif NOC: Bu modelinde ağ sadece manuel olarak izlenmez. Otomatik izleme yazılımları da sisteme dahil edilir ve çeşitli teknikler kullanılarak, analiz işlemleri gerçekleştirilir. Ağdaki sorunların ana nedeni proaktif bir şekilde bulunmaya çalışılarak bütüncül bir verimlilik sağlanması amaçlanır.

Reaktif NOC: Bu modelinde ağ gece gündüz izlenerek sorun çıktıkça müdahale edilmesi amaçlanmaktadır. Hizmetin kesintiye uğramasına engel olmayı ve iletişimin kesilmemesini sağlar.

SOC ile Uyumlu Proaktif NOC: Bu model ağı hem manuel hem otomatik yazılımlarla izlenmesini sağlar. Kök-Neden analizi gibi yöntemlerin yanı sıra SOC sisteminden de yararlanarak saldırıları engellemeyi ve tehditleri azaltmayı amaçlar.

NOC Hangi Problemlere Çözüm Sunar?

Network Operations Center birçok probleme karşı çözüm sunmaktadır. Çözdüğü bazı problemler şu şekildedir;

 • Düşük performans problemlerini tespit etmeye yardımcı olur.
 • Ağ hizmet kesintisinin çözülmesini sağlar.
 • Tanılama eksiği problemlerini çözer.
 • Problemlerin neden kaynaklandığı konusunda teşhis etme özelliğine sahiptir,
 • Alarm Yoğunluğu,
 • Zaman harcamalarının önüne geçer,
 • Uzmanlık eksikliklerini kapatır,
 • Entegrasyon problemlerinin çözülmesine katkı sağlar.

TETRA Bilişim olarak profesyonel Network Operations Center (NOC) hizmetleri sunuyoruz. Hizmetlerimizden yararlanmak için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Firmamızın sunduğu hizmetler hakkında bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

TETRA HAKKINDA
 • Paragraf görseli

  20 Yıllık Tecrübe

 • Paragraf görseli

  Yüzlerce Farklı Sektörlerde İş Ortağı

 • Paragraf görseli

  ISO 27001 BGYS Ve ISO 27701 KVYS Baş Denetçi Sertifikası Ve Birçoğu ISO 22301 Iş Sürekliliği Baş Denetçi Sertifikası Bulunan

 • Paragraf görseli

  DPO (Data Protection Officer) Sertifikasına Sahip Uzman Danışman Kadrosuyla; CEH, CISSP, OSCP Sertifikasına Sahip Bilgi Güvenliği Uzmanlarıyla Ve Tamamı Alanında Uzman DPO Sertifikalı Hukuk Ekibi Ile Türkiye’nin Her Yerinde Faaliyet Göstermektedir.

 • McAfee
  Cisco
  Juniper
  Aruba ClearPass
  Trend Micro
whatsapp logo