Kurumunuzdaki İç ve Dış Erişim Noktalarında Ortaya Çıkabilecek Zafiyetleri Belirlemek İçin Şimdi Kayıt Olun!

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, kuruluşların müşteri memnuniyetini yükseltmek amacı ile kurmak istedikleri kalite yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesi konusunda rehberlik yapan bir standarttır.
ISO 9001 tüm dünyada geçerli olan uluslararası bir belgedir. Bütün kamu kurumları, özel şirketler vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşlarının hepsi alabilir. Hem büyük hem de küçük ölçekli kuruluşlar için uygundur. Diğer ISO standartları ile uyumludur. 

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Neden Gereklidir?

Kalite Yönetim Sistemi bir firmanın çalışanlarının, tedarikçilerinin, müşterilerinin taleplerinin, beklenti ve isteklerinin karşılanması ve ölçümlenebilmesi için gerekli temel altyapıyı sağlar. Müşterilerin ihtiyaçlarını anlayarak ve hataları azaltarak, ürün ve hizmet sunma becerinize olan müşteri güveninin artmasını sağlar. Bir kalite yönetim sistemi kurmak, firmalara ulusal ve uluslararası bir prestij sağlar. ISO 9001 prestijine sahip olunması daha fazla teklif ve sözleşme kazanılmasına yardımcı olur.

Özellikle kamu sektöründeki kuruluşlar, yeni tedarikçiler aradıklarında çoğunlukla ISO 9001’e dayalı bir kalite yönetim sistemine sahip olunması şartını aramaktadırlar. 

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile;

 • Kurum ve kuruluşların kar ve verimliliği arttırır.
 • Raporlama ve iletişimi geliştirir.
 • Dahili iletişimi geliştirerek herkesin tek bir gündemde çalışmasını sağlar.
 • Çalışanları süreç iyileştirmelerine dahil etmek onları daha mutlu ve daha üretken hale getirir. 
 • Daha güvenilir üretim planlama ve teslimat süreçleri yürütülmesini sağlar.
 • Ürün ve hizmetlerin beklenen kalitede ortaya çıkması için izlenmesi gereken süreçleri belirler.
 • Kalite yönetim sistemine sahip olan kuruluşlar süreç etkileşimlerini inceleyerek verimlilikte iyileştirmeleri daha kolay bulabilir, böylece hata oranlarını azaltabilir ve maliyet tasarruflarından faydalanabilir.
 • Daha iyi bir süreç entegrasyonu sağlanır. 

ISO 9001 belgesi özellikle ithalat ve ihracat yapan firmalar için istenilen bir belgedir. Kolay gümrükleme işlemleri için aranılan şartlardan birisi de ISO 9001 sertifikasına sahip olmaktır.  ISO 9001’e dayalı bir kalite yönetim sistemine sahip olmak kurum ve çalışanlarının ortak bir bakış açısına sahip olmasını sağlar. 

Kalite Yönetim Sistemi çalışanların riske dayalı yaklaşım mantığını benimseyerek, kaliteyi etkileyecek idari ve teknik risklerin belirlenmesine, risklerin kontrol edilebilmesi ve iyileştirilmesi için gerekli aksiyonların alınmasına, personele verilecek olan ISO 9001 eğitimleri ile farkındalığı arttırarak bazı risklerin meydana gelmeden ön görülebilmesine olanak sağlamaktadır. 

İLETİŞİM FORMU

TETRA HAKKINDA
 • Paragraf görseli

  20 Yıllık Tecrübe

 • Paragraf görseli

  Yüzlerce Farklı Sektörlerde İş Ortağı

 • Paragraf görseli

  ISO 27001 BGYS Ve ISO 27701 KVYS Baş Denetçi Sertifikası Ve Birçoğu ISO 22301 Iş Sürekliliği Baş Denetçi Sertifikası Bulunan

 • Paragraf görseli

  DPO (Data Protection Officer) Sertifikasına Sahip Uzman Danışman Kadrosuyla; CEH, CISSP, OSCP Sertifikasına Sahip Bilgi Güvenliği Uzmanlarıyla Ve Tamamı Alanında Uzman DPO Sertifikalı Hukuk Ekibi Ile Türkiye’nin Her Yerinde Faaliyet Göstermektedir.

 • McAfee
  Cisco
  Juniper
  Aruba ClearPass
  Trend Micro
whatsapp logo