Kurumunuzdaki İç ve Dış Erişim Noktalarında Ortaya Çıkabilecek Zafiyetleri Belirlemek İçin Şimdi Kayıt Olun!

BULUT TABANLI ANTİVİRUS

BULUT TABANLI ANTİVİRUS

Bulut tabanlı antivirüs sistemleri, kullanıcıların bilgisayarlarını eksiği bulunmayan bir antivirüs paketiyle durdurmak yerine, antivirüs ağırlıklarını bulut tabanlı sunuculara aktaran program özelliği olan önemli bir çözümdür. Geleneksel güvenlik programları kullanıcıların yerel bilgisayarlarının işlem gücüne bakarken, bulut tabanlı olan bilgi işlem çözümleri sadece masaüstü sistemlere basit bir istemci programı yüklemektedir. Ayrıca bu istemci güvenlik sağlayıcısının web hizmetlerine bağlanmaktadır. Bu durumda antivirüs taramalarından elde edilmiş veriler analiz edilir ve uygun tedbirlerle alakalı talimatlar kullanıcıların PC’lerine gönderilir. 

Güvenlik firmaları daha kaliteli ve garantili bir koruma sağlamak adına dağıtılan bilgi işlem teknolojilerinden yararlanarak bulut tabanlı antivirüs pazarını genişletmektedir. 

Bulut Tabanlı Antivirüs Avantajları

Tarama verilerini işleyip anlayabilmek için bulut teknolojisini kullanan kullanıcıların PC’sinin sadece dosya sistemini periyodik bir biçimde taraması ve sonuçları yüklemesi gerekmektedir. Bu durum sistemlerin güvenliğini kontrol altında tutmak için gerekli işlem gücünden tasarruf ettirir. Gerçek zamanlı verileri masaüstü istemcisine gönderebilmektedir. Böylelikle kullanıcıların manuel güncelleme yapabilmesi beklenmeden ya da haftalık veya aylık otomatik güncellemelere güvenemeden yerel kara liste ve beyaz listeler güncellenebilmektedir. Bulut tabanlı antivirüs genel olarak eksiği bulunmayan yazılım paketlerinin satın alınmasından daha uygun maliyete sahiptir. Virüs taramaları, tarama zamanlaması, dosya kaldırma ve raporlama gibi bütün genel antivirüs nitelikleri bulut tabanlı antivirüs teklifinin bir parçası biçimden sunulmaktadır. En önemli değişim ise konumdur.

Geleneksel antivirüsten daha da iyi koruma sağlar. Performans testleri, optimizasyon ve yükü azaltarak virüs taraması yaparken tehditleri durdurmak için makine öğrenmesi yapar. Bulut tabanlı antivirüste dünyanın herhangi bir yerinde bu antivirüsün tespit ettiği yeni bir zararlı ortaya çıktığında istihbarat ağı sayesinde, kısa sürede bununla ilgili defansif geliştirmeler sağlanıp virüs yayılsa dahi önlemi tüm kullanıcılara anında gönderilir.

Bulut Tabanlı Antivirüs Eksiklikleri

Bulut tabanlı antivirüs çözümlerinin bağlantı tabanına sahip olması, ihtimal dâhilindeki eksiklikler arasında gösterilebilmektedir. Sağlayıcının web hizmetinin kapanması durumunda uç noktadaki PC’leri yerel istemci sadece tarama yapacağı ve yorum yapmayacağından etkili bir biçimde korumasız kalır. Bu durum dışında Optimize çalışmaları son derece önem arz eder. Tedarikçiler beyaz ya da kara listeye alınan tanımlardan hangilerinin durma aşamasına gelmeden yerel istemci üzerinde olması gerektiğiyle alakalı ve bulut sunuculara yüklenen ve ikincil bulaşma riski bulunan kullanıcı verileriyle alakalı birtakım kaygıları bulunmaktadır. 

TETRA Bilişim olarak bulut tabanlı antivirüs yazılım hizmetleri sunuyoruz. Hizmetlerimizle kurumlarınızın önemli verilerini koruma altına alıyor ve bir sızıntı durumunda konuya müdahale edip, süreci kayıpsız atlamanızı sağlıyoruz. Hizmetlerimizden yararlanmak için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

TETRA HAKKINDA
 • Paragraf görseli

  20 Yıllık Tecrübe

 • Paragraf görseli

  Yüzlerce Farklı Sektörlerde İş Ortağı

 • Paragraf görseli

  ISO 27001 BGYS Ve ISO 27701 KVYS Baş Denetçi Sertifikası Ve Birçoğu ISO 22301 Iş Sürekliliği Baş Denetçi Sertifikası Bulunan

 • Paragraf görseli

  DPO (Data Protection Officer) Sertifikasına Sahip Uzman Danışman Kadrosuyla; CEH, CISSP, OSCP Sertifikasına Sahip Bilgi Güvenliği Uzmanlarıyla Ve Tamamı Alanında Uzman DPO Sertifikalı Hukuk Ekibi Ile Türkiye’nin Her Yerinde Faaliyet Göstermektedir.

 • McAfee
  Cisco
  Juniper
  Aruba ClearPass
  Trend Micro
whatsapp logo