Kurumunuzdaki İç ve Dış Erişim Noktalarında Ortaya Çıkabilecek Zafiyetleri Belirlemek İçin Şimdi Kayıt Olun!

yetkilendirilmis-yukumlu-statusu-yys

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS)

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) Nedir?

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür.

YYS’nin Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikasına sahip olan şirketlerin bir çeşit gümrük idaresi olacakları benzetmesi yapılabilir. Bu nedenle üreticilerin bu sertifikaya sahip olması hem kendi ürünlerinin denetimini daha rahat yapabilmelerini hem de işlemlerin daha hızlı ilerlemesine olanak verir.

YYS’nin sağladığı kolaylıklar üç ana başlıkta sıralanabilir;

  • Basitleştirilmiş usullere ilişkin kolaylıklar,
  • Beyanın kontrol türüne ilişkin kolaylıklar,
  • Emniyet ve güvenliğe ilişkin kolaylıklar.

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün sağladığı kolaylıkların bazılarından yararlanabilmek için ayrıca bir başvuruda bulunmaya gerek yokken ve bunlar için herhangi bir ek koşul aranmazken, bazıları için başvuruda bulunmak ve ilave koşulları karşılamak gerekir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Verilirken Hangi Koşullara Bakılır?

Yetkilendirilmiş yükümlü olmak isteyen başvuru sahiplerinde aranan 4 temel koşul bulunmaktadır;

  • Güvenilirlik koşulu,
  • Ticari kayıtların güvenilir ve izlenebilir olması koşulu,
  • Mali yeterlilik koşulu,
  • Emniyet ve güvenlik koşulu.

Kimler Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Almalıdır?

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne sahip olan kuruluşlar piyasa üzerinde güvenilirliği kanıtlanmış olan firmalardır. Ayrıca işlem maliyetlerinin düşmesi ve zaman kazancı rekabet açısından avantaj sağlayacaktır. Bu sertifikanın geçerli olduğu ülkelerde sağlanan ayrıcalıklardan da kolayca yararlanılabilmektedir. Sevkiyatlar ile ilgili oluşabilecek her türlü belirsizlik en aza indirilir.

Gümrüklerden kolayca geçiş sağlayarak tüm gümrük işlemlerini rakiplerine göre daha hızlı bir şekilde yapılabilmek ve öncelik kazanmak isteyen kuruluşlar Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almalıdır.

Bu kapsamda Tetra Bilişim, yetkin danışman kadrosuyla Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü süreçleri için gereken koşulların sağlanması, başvurucu süreci, başvuru sürecinde istenen ISO 9001 ve ISO 27001 yeterliliklerinin alınması, yetki kapsamındaki fiziksel yeterlikler ve diğer yükümlülükler kapsamında her adımda danışmanlık hizmeti vermektedir.

BENZER KAYNAKLAR

Makaleler
cagin_hazinesi_kisisel_veri_.png
Çağın Hazinesi Kişisel Veri

Veriyi, hukuk ilkelerine uygun bir şekilde muhafaza etmek; çağımızın güvenliğini sağladığı gibi gelecek nesillerin sistemlerini de besleyecek; güvenliğini sağlayacaktır.

Daha Fazla Bilgi
Makaleler
bilgi_gvenliginde_farkindalik_ve_insan_faktr.png
Bilgi Güvenliğinde Farkındalık ve İnsan Faktörü

Kurumların sahip olduğu en değerli varlıkları olan bilginin; gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik nitelikleri bakımından sürekli korunması gerekmektedir.

Daha Fazla Bilgi
Makaleler
dpo_nedir_.png
DPO NEDİR? NE İŞ YAPAR?

DPO, (diğer sorumluluklarının yanı sıra) bir kuruluşun GDPR ile uyumluluğunu izlemekten ve gizlilikle ilgili konularda yönetime rapor vermekten sorumludur.

Daha Fazla Bilgi
whatsapp logo