Kurumunuzdaki İç ve Dış Erişim Noktalarında Ortaya Çıkabilecek Zafiyetleri Belirlemek İçin Şimdi Kayıt Olun!

some-siber-olaylara-mudahale-ekibi

SOME - Siber Olaylara Müdahale Ekibi

SOME Nedir?

SOME, Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin kısaltmasıdır. 20 Ekim 2012’de Resmî Gazete’de Bakanlar Kurulu Kararı olarak “Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar” yayımlanmıştır.

Karar neticesinde, kurulan USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) koordinesinde Sektörel ve Kurumsal SOME’ler kurulması hakkında düzenlemeler yapılmıştır.

USOM ve SOME’ler siber olayları bertaraf etmede, oluşması muhtemel zararları önlemede veya azaltmada, siber olay yönetiminin ulusal düzeyde koordinasyon ve işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesinde hayati önemi olan yapılardır.

Sektörel SOME ve Kurumsal SOME Nedir?

Sektörel SOME, kritik sektörleri düzenlemek ve denetlemekten sorumlu kurumlar bünyesinde kurulmaktadır. Bu kurumlar; RTÜK, EPDK, SPK, BDDK gibi kamu kurumlarıdır. 

Kurumsal SOME ise kamu kurumları bünyesinde veya kritik altyapı işletmecileri bünyesinde oluşturulur. Kritik altyapı işletmecileri, kamu veya özel sektör kurum/kuruluşu olabilir. Müstakil bir bilgi işlem birimi barındıran tüm kamu kurum ve kuruluşları da Kurumsal SOME kurmak zorundadır. Kurumsal SOME’ler görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, USOM ve varsa bağlı olduğu Sektörel SOME ile koordinasyon ve iletişim içerisinde bulunur.

Neden SOME Danışmanlığı Alınmalıdır?

Tetra Bilişim yıllardır aşağıdaki alanlarda kaliteli ve yetkin hizmet sunmaktadır;

 • ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Danışmanlığı
 • Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) Danışmanlığı
 • PCI DSS Danışmanlığı
 • Penetrasyon Testleri
 • Ağ Çözümleri
 • Güvenlik Çözümleri

Tetra Bilişim danışmanlık ve eğitim hizmeti sunduğu alanlarda edindiği tecrübeyle, SOME kurulması kapsamında da danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir.

SOME kurulması kapsamında mevzuatın ön gördüğü tüm aşamalarda Tetra Bilişim deneyimli personeliyle hizmet sunmaktadır. Tetra Bilişim SOME Danışmanlığı kapsamında Kurum ve Kuruluşlara aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır;

SOME’nin Kurum İçindeki Yeri ve Kapasitesinin Planlanması

 • Kurum İçi Paydaşlar ile Çalışma
 • Kurum Dışı Paydaşlar ile Çalışma
 • Eğitim Verilmesi
 • Dokümantasyon
 • Formların Etkin Kullanımı
 • Raporlama
 • Test ve Denetimler

Kurum ya da kuruluşunuzun SOME kurma yükümlülüğü kapsamında yukarıda yer verilen adımların hepsinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Biz, Tetra Bilişim olarak bu kapsamda her adımda tecrübeli ve yetkin kadromuzla SOME Danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

BENZER KAYNAKLAR

Makaleler
cagin_hazinesi_kisisel_veri_.png
Çağın Hazinesi Kişisel Veri

Veriyi, hukuk ilkelerine uygun bir şekilde muhafaza etmek; çağımızın güvenliğini sağladığı gibi gelecek nesillerin sistemlerini de besleyecek; güvenliğini sağlayacaktır.

Daha Fazla Bilgi
Makaleler
bilgi_gvenliginde_farkindalik_ve_insan_faktr.png
Bilgi Güvenliğinde Farkındalık ve İnsan Faktörü

Kurumların sahip olduğu en değerli varlıkları olan bilginin; gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik nitelikleri bakımından sürekli korunması gerekmektedir.

Daha Fazla Bilgi
Makaleler
dpo_nedir_.png
DPO NEDİR? NE İŞ YAPAR?

DPO, (diğer sorumluluklarının yanı sıra) bir kuruluşun GDPR ile uyumluluğunu izlemekten ve gizlilikle ilgili konularda yönetime rapor vermekten sorumludur.

Daha Fazla Bilgi
whatsapp logo