Kurumunuzdaki İç ve Dış Erişim Noktalarında Ortaya Çıkabilecek Zafiyetleri Belirlemek İçin Şimdi Kayıt Olun!

pci-dss-nedir-faydalari-nelerdir

PCI DSS Nedir? Faydaları Nelerdir?

PCI DSS Nedir?

PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı, ana kart programlarından markalı ödeme kartlarını kullanan kuruluşlar için bir bilgi güvenliği standardıdır. Bu standart sayesinde, kart ile yapılan ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması, dolandırıcılık işlemlerine karşı etkin bir koruma sağlanmak üzere kurallar oluşturulmaktadır. Bu kurallar PCI (Payment Card Industry) adı verilen ve aralarında American Express, MasterCard Worldwide, Visa, Discover Financial Services gibi üyeleri bulunan bir konsey tarafından geliştirilmekte ve yayımlanmaktadır.

PCI DSS Faydaları Nelerdir?

Ödeme işleminin ve onay sisteminin PCI veri güvenliği standartları ile uyumlu olması, risklerin azaltılması, güven zafiyetinin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması ile kart sahibinin bilgilerinin işlenmesi, iletilmesi saklanması aşamalarında korunması sağlanır. Bu sayede müşteriye dair tüm bilgiler (kart bilgileri başta olmak üzere) en yeni teknolojiler ve yaklaşımlarla korunur.

PCI DSS uyumluluğu yalnızca tek sefere mahsus yapılan bir işlem değildir. Sürekliliğin sağlanması ve güncellenmesi gereken bu sistem farklı başlıkların birlikte uygulanması ile etkin olabilmektedir.

PCI DSS Standardına Kimler Sahip Olmalıdır?

Günümüzde bir dijital ödemenin güvenirliliğinden bahsetmek için ödemenin tüm aşamalarında rol alan kuruluşların PCI Veri Güvenliği Standartları (DSS) ile uyum sertifikasına sahip olmaları gereklidir. Yalnızca ödeme hizmeti sağlayan şirketler değil, finans kuruluşları, üye iş yerleri, kart bilgileri saklayan, işleyen ve aktaran tüm kurumların-kuruluşların Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları’na (DSS) uyması bir zorunluluktur.

BENZER KAYNAKLAR

Makaleler
cagin_hazinesi_kisisel_veri_.png
Çağın Hazinesi Kişisel Veri

Veriyi, hukuk ilkelerine uygun bir şekilde muhafaza etmek; çağımızın güvenliğini sağladığı gibi gelecek nesillerin sistemlerini de besleyecek; güvenliğini sağlayacaktır.

Daha Fazla Bilgi
Makaleler
bilgi_gvenliginde_farkindalik_ve_insan_faktr.png
Bilgi Güvenliğinde Farkındalık ve İnsan Faktörü

Kurumların sahip olduğu en değerli varlıkları olan bilginin; gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik nitelikleri bakımından sürekli korunması gerekmektedir.

Daha Fazla Bilgi
Makaleler
dpo_nedir_.png
DPO NEDİR? NE İŞ YAPAR?

DPO, (diğer sorumluluklarının yanı sıra) bir kuruluşun GDPR ile uyumluluğunu izlemekten ve gizlilikle ilgili konularda yönetime rapor vermekten sorumludur.

Daha Fazla Bilgi
whatsapp logo