top of page
Routing herhangi bir cihazdan alınan paket ya da paketlerin network üzerinden farklı bir networkte yer alan cihaza aktarılması işlemine denir. Dilimize çevrildiğinde yönlendirme anlamına gelir. Yönlendirme çalışmalarının temeli Router’lardan meydana gelir. Router’lar son cihazlarla çok fazla ilgilenmemektedir. Yalnızca ağlar ve bütün ağlara erişmek için kullanılabilen en mantıklı yollarla ilgilenmektedirler. IP adresi paketleri ağ üzerinde taşımak ve hedefteki ağa en uygun yoldan yönlendirmek için MAC Adresi LAN’a yönlendirilen paketi hedefe ulaştırmak için kullanılmaktadır. TETRA BİLİŞİM

ROUTING (AĞ YÖNLENDİRME)

Routing herhangi bir cihazdan alınan paket ya da paketlerin network üzerinden farklı bir networkte yer alan cihaza aktarılması işlemine denir. Dilimize çevrildiğinde yönlendirme anlamına gelir. Yönlendirme çalışmalarının temeli Router’lardan meydana gelir. Router’lar son cihazlarla çok fazla ilgilenmemektedir. Yalnızca ağlar ve bütün ağlara erişmek için kullanılabilen en mantıklı yollarla ilgilenmektedirler. IP adresi paketleri ağ üzerinde taşımak ve hedefteki ağa en uygun yoldan yönlendirmek için MAC Adresi LAN’a yönlendirilen paketi hedefe ulaştırmak için kullanılmaktadır.

Router, bilgisayarlarınızın birbirleri ile ağ üzerinden haberleşmesini sağlayan bir cihazdır. İki bilgisayar, herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan birbirleriyle bir ethernet kablosu üzerinden haberleşebilir. Routher, yerel ağdaki tüm bilgisayarlara birer IP adresi vererek bu yerel ağın yönetimini sağlar. Böylelikle aynı üzerindeki cep telefonu, bilgisayar, akıllı tv gibi cihazlar internet bağlantısını paylaşabildiği gibi kendi aralarında da haberleşebilmektedir.
Kablosuz routerler ise dahili olarak sahip oldukları kablosuz erişim noktası sayesinde cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi kablosuz bağlantı özelliğine sahip cihazlara kablosuz erişim imkanı sağlarlar. Günümüzde satın alabileceğiniz routerların neredeyse tamamı kablosuz özelliğine sahiptir. Fakat kablosuz özelliği bulunmayan eski bir cihaza sahipseniz, bir kablosuz erişim noktası alarak, bunu ethernet portundan routerınıza bağlayarak bu özelliği eklemeniz mümkündür.

Herhangi bir router’in routing yapabilmesi için;

  • Hedefteki adrese,

  • Direkt bağlantısı bulunmayan ağları kavrayabilmek için yakın router’lara,

  • Bütün uzak ağlara muhtemel yollara,

  • Uzaktaki her ağ için en iyi router bilgisine,

  • Yönlendirme bilgilerinin nasıl bulunabileceği ve doğrulama yapılabileceğine alakalı verilere gereksinim duyar.

 
Router uzak ağlar hakkındaki bilgileri yakındaki Router ya da ağ yöneticilerinden öğrenir. Bu durum sonrasında yönlendirme tablolarını dizayn eder. Routing tablosu internet ağlarının haritası olarak bilinir. Hedefine nasıl ulaşacağı konusunda bir fikir edinebilir. 


Herhangi bir ağ yönlendiriciye direkt bağlıysa yönlendirici o ağa nasıl erişebileceği konusunda fikir sahibidir. Bir ağ doğrudan bağlıysa yönlendiricinin ağa ulaşmak için iki seçeneği vardır. 

Statik Routing 
Ağ yöneticisi manuel bir biçimde bütün ağların tanımını Routing masasına kaydetmiş demektir.

Dinamik Routing
Router üzerinden çalıştırılmış bir protokol, aynı protokolle, çalışan diğer yönlendiricilerle belirli tanımlama ve kısıtlama çerçevesinde kalmak koşuluyla haberleşme sağlayıp Routing table’ı meydana getirir. 
Bu konuyla alakalı olarak statik ve dinamik Routing arasındaki farklardan bahsetmek gerekirse; Dinamik Routing de aynı protokol üzerinden giden Router birbiriyle iletişimde olup birbirlerini güncellerler. Statik yönlendirme de bu işlemler manuel bir biçimde yöneticiler tarafından sağlanmaktadır. Oldukça büyük bir ağda router’ları güncelleme, statik Routing kullanılan durumlarda içerisinden çıkılamayacak bir hal alır. Bu yüzden iki yönlendirme karışık olarak kullanılmalıdır.  

 

Switch veya Hub gibi cihazlar, yalnızca ethernet portlarını çoklam işlevi görürler. Routerların yapmış olduğu ağ yönetim görevini kendi başlarına yapamazlar. Günümüzde router, kablosuz erişim noktası, switch ve modem özellikleri sadece modem ismiyle bilinen tek bir cihazda sunulmakla birlikte büyük ve orta ölçekli kurumlarda modem yetersiz kalmaktadır.

Routing bütün ağların temelinde olmalıdır. Yönlendirmelerin iyi bir şekilde kavranması ağ yapım aşamalarında ve günlük olarak karşılaşılabilecek problemlerin çözülmesi için birçok kolaylık sağlar.
TETRA Bilişim Routing konusunda birçok şirket ve kuruma danışmanlık ve hizmetler sunmaktadır. Firmamızın sunduğu bu hizmetlerden yararlanmak için bizimle iletişime geçin. 

Routing Tablosu Nasıl Oluşur?

Router Cihazının Diğer Ağ Cihazlarından Farkı

bottom of page