ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER SUNUMLAR REFERANSLAR SERTİFİKALAR HABERLER MAKALELER KVKK Aydınlatma Metni İLETİŞİM BG REHBER E-DERGİ

DİJİTAL MEDYA

Dijital medya, markaların dijital dünyada yer alan kullanıcılara ulaşabilmeyi sağlayan bir medya biçimidir. Klasik medyadan tamamen farklı olan dijital medya, etkileşimler ile ilerlemektedir. Bu nedenle dijital medyayı yönetebilmek, ona adapte olabilmek, strateji geliştirebilmek, ölçüm yapabilmek ve doğru kararlar alıp uygulamak oldukça önemlidir.

Geniş bir alana sahip olan dijital medya, pazarlama, sosyal medya yönetimi, grafik tasarımı gibi konuları içerisinde barındırır ve her bir alan ile uyum içerisinde çalışır.

Dijital medya, iletişim ihtiyaçlarımızı karşılamanın hızlı ve basit bir çözümüdür. Teknolojinin gelişmesi ve günden güne hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesi, somut iletişim araçlarından çok soyutlaşan iletişim araçlarına geçişi sağlamıştır. Bu sayede daha fazla kişiye erişim sağlanabilmektedir. Bu da hem kişilerin hem de firmaların daha çok kişiye ulaşabilmesini, kurumu tanıyabilmesini ve firmaların ürünleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar satışlarında olumlu gelişmeler görebilmektedir.

Sosyal Medyanın Dijital Medya Açısından Önemi

Kişilerin ve kurumların internet üzerinden kullandıkları tüm araçların bütünü dijital medyanın kapsamı içerisinde yer almaktadır. Bu araçların en önemlilerinden birisi de kuşkusuz sosyal medyadır. Sosyal medya, kullanıcıların hem kendileri hem de kurumları için içerikler üretebildikleri ve başka kullanıcılar ile bunları paylaşarak etkileşime geçtikleri bir platformdur.

Sosyal medyada etkileşimli bir iletişim söz konusudur. Zaman ve yer kısıtlaması olmadan insanlar birbirleriyle iletişim halinde olabilmekte, paylaşım yapabilmekte, iş birlikleri sağlayabilmektedir. Sosyal medyanın bu çok yönlü özelliği dijital medyanın en önemli alanlarını temsil etmektedir.

Dijital Medya Terimleri ve Ürünleri

Dijital dünyada sıklıkla karşımıza çıkan ve bu alanda kullanılan terimler dijital medyanın çalışma prensibini oluşturan başlıca unsurlardır.

SERP: Açılımı Search Engine Results Page (Arama Motoru Sonuç Sayfası) anlamına gelen SERP, Google’da aratılan herhangi bir kelimenin karşısına gelen sayfayı temsil etmektedir. Yani anahtar kelimelerin Google’da kullanıcılar tarafından kaç kere aratıldığını sayısal olarak ifade etmektedir.

Trafik: E- ticaret, web, blog veya haber sitelerine gelen kullanıcı sayısını ifade eder.

SEO: Seo, ilgili anahtar kelimeler aracılığıyla arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak ilgili anahtar kelimelere ait arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı amaçlar. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Google Ads: Google Ads, Google’ın sunduğu kelime sorguları baz alınarak yapılan bir reklamcılık hizmetidir. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics: Google Analytics, ücretsiz bir web site performans analizi servisidir. Analytics temel web site raporlarının yanı sıra oldukça gelişkin özellikleri de içinde barındırır. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya: Sosyal medya video, görsel ve içerikler ile kurumunuzu veya kendinizi tanıtabildiğiniz online bir platformdur. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Grafik Tasarım: Grafik tasarım, iletişimin görsel yoluyla anlatılması sanatıdır. Amacı, estetiği ve kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.