top of page
Web filtreleme, internet ağına bağlı bulunan cihazların hangi siteleri görüntüleyebileceğini hangilerini görüntüleyemeyeceğine karar veren bir yazılımdır. Trojan ,virüs gibi zararlı yazılımlar güvenli olmayan web sitelerini üzerinden bilgisayara sızabilmekte, hatta bununla da kalmayıp bilgisayarın bağlı olduğu ağdan diğer bilgisayarlara sıçrayabilmektedir. Bunun haricinde iş yerleri personellerin iş verimini sağlamak amacıyla da internet erişimini web filtrelemeyle kısıtlayabilir.

Web filtreleme, internet ağına bağlı bulunan cihazların hangi siteleri görüntüleyebileceğini hangilerini görüntüleyemeyeceğine karar veren bir yazılımdır. Trojan, virüs gibi zararlı yazılımlar güvenli olmayan web sitelerini üzerinden bilgisayara sızabilmekte, hatta bununla da kalmayıp bilgisayarın bağlı olduğu ağdan diğer bilgisayarlara sıçrayabilmektedir. Bunun haricinde iş yerleri personellerin iş verimini sağlamak amacıyla da internet erişimini web filtrelemeyle kısıtlayabilir.

 

Web Filtreleme, güvenlik duvarınızda (Firewall), tarayıcınızın eklentisinde, kullandığınız antivirüs programında ya da ağınızda tanımlanabilir bir teknolojidir. Bu teknoloji ile birçok işletmenin ve kurumun ağlarından internete bağlanmış PC’lerin bazı sitelere ya da sitelerin belirli içeriklerine kadar girişi kısıtlanabilir. Böylelikle yerel ağ bağlantıları olan PC’lerin korunması sağlanır. Günümüz şartlarında PC’lerimizdeki anti-virüs yazılımları ayrıca filtreleme seçeneğiyle kendini olası tehditlere karşı koruma altına alır. İnternet kısıtlamaları güvenlik faktörü dışında yarar sağlamaktadır. İş yerinde çalışanların işleri dışında internet sitelerinde gezmelerini önlemektedir. Böylece iş yerlerindeki verim düşüklüğünün önüne geçilmiş olur. 

Web Filtreleme Nasıl Çalışır?

 

Web filtreleme beyaz liste ve kara liste olarak iki şekilde çalışabilir. Beyaz listede; kullanıcının erişimine izin verilen sitelerin listesi üzerinden filtreleme yapılırken, Kara listede kullanıcının erişimine izin verilmeyen sitelerin listesi üzerinden filtreleme yapılır. Bu yazılımlar listedeki sitenin URL’sine ve anahtar kelimeleri arayarak bağlantı linkine erişim verip vermeyeceğine karar verir.

Bir anti-virüs yazılımında web filtreleme eklentisinin olması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Ayrıca URL engelleme alternatifleri olan programlarda vardır. Web filtreleme yazılımı, zararlı içerikli, virüs bulaştırma ihtimali olan sitelerden korunmayı sağlamaktadır. Ağlarda tanım PC’lerin yavaşlaması ve bazen bozulmalara sebep olan internet sitelerinden uzak tutmaktadırlar. 

Web filtreleme yazılımları güvenilir bir internet kullanımı sağlar. Pornografik içeriklerin olduğu ve virüs olarak ifade ettiğimiz zararlı yazılımların yayılmasına sebep olan ve çalışma performansını kötü etkileyen, zaman harcamaya sebep olan siteler gibi birçok istenmeyen ya da yasaklı internet sitelerine erişim engellemesi konularında katkı sağlamaktadır. Kişisel kullanımlarda, aile içi kullanımlarda veya küçük ölçekli işletmelerde bu tarz yazılımlar filtreleme yapmak ve güvenilir internet ortamı oluşturmak için oldukça yararlı bir yöntemdir. Ancak büyük şirketlerde ya da kurumsal firmalarda yalnızca yazılım kullanmak, detaylı ya da istenen seviye web filtreleme yapmak için yeterli olmayabilir. 

İnternet güvenliğinin sağlanması için firewall kullanmak oldukça mantıklıdır. Yerel ağlarla dışarıdaki ağlar arasında geçiş kontrol sağlayan firewall sistemleri bilgi trafiğinin kontrol edilmesini sağlar. Web filtreleme çalışmalarını kaliteli bir şekilde yapmak için firewall cihazları kullanılabilir.

TETRA Bilişim olarak her ölçekten firmaya web filtreleme hizmetleri sunuyoruz. Hizmetlerimizden yararlanmak için www.tetrabilisim.com.tr adresini ziyaret edebilir ve müşteri temsilcilerimizle iletişim kurabilirsiniz.

WEB FİLTRELEME

bottom of page