top of page
VPN.png

UZAKTAN ERİŞİM

 

VPN yani uzaktan erişim özel sanal ağlar olarak ifade edilmektedir. Virtual Private Network cümlesinin kısaltmasıdır. Genellikle firmaların şubeleri arasında iletişimin şifrelenmesiyle güvenilir iletişim akışı sağlamayı hedeflemektedir. Bir PC’den farklı bir PC arasındaki iletişimin kriptolanmasını sağlayarak güvenilir bir tünel kurar. Bu tünel içinden geçen veriler şifrelendiğinden araya giren ya da girmeye çalışan kişiler verilerin kriptolanmış halini gördüğünden verilerinizin güvenliği sağlanmış olur. Kriptolama seviyesi ne kadar kaliteliyse gizlilik bir o kadar güvenli hale gelir. Ayrıca bütün veri akışını bu tünel içine aldığınızda tam koruma sağlayabilirsiniz. 

VPN’nin avantajı kamuya açık ağlarda çalışabilmesidir. Şifresiz bir ağsa çevredeki herkes bu akan buradaki veri akışını görebilir ve sosyal mühendislik yaparak sizle veya çalıştığınız kurumla ilgili saldırı yöntemleri oluşturabilir. Bu noktada kafede uzaktan erişim (VPN) ile başka ağına bağlandığınızda sniffing yapılabilen ağdan farklı bir ağa bağlandığınız için neredeyse tam güvenlik sağlamış olursunuz. Güvenle internette dolaşabilir, bulut hizmetlerindeki dosyalarınızı hangi hizmeti kullandığınızı gizleyerek senkron edebilirsiniz.

VPN Nedir? 

VPN, uzaktaki bir fiziksel ağa bağlanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Personelin şirketin yerel ağına sanki ofisteymiş gibi bağlanmasına ya da internet erişimi kısıtlı ülkelerde başka bir ülkedeymiş gibi bağlanmasına olanak sağlar. Temel anlamıyla internet üzerinde gerçek IP adresinizi gizler ve farklı IP adresi üzerinden bağlanmanıza olanak sağlayan hizmettir. VPN bağlantınızın güvenilir olmasını sağlar. Herhangi bir ağa bağlandığınızda şifreleme yaparak kimliğinizin tespit edilmemesini de sağlamaktadır. Aradaki iletişim kriptolu olduğundan ve internette gezinirken neler yaptığınızın bilinmemesinden ötürü ülkelerinizde yasaklı olan sitelerin hepsine VPN üzerinden erişebilirsiniz. VPN tünelleri gönderdiğiniz ya da aldığınız bütün verileri kendisi şifrelediği için 3. Şahısların neler yaptığınızı görmesine izin vermeyen güvenlik sistemleri olarak kullanılır. 

VPN Nasıl Çalışır?

VPN birçok protokol ve teknolojiyi kullanmaktadır. Fakat temelde PC’nizin fiziksel bir biçimde bulunduğu yerden karşıda olan ağa şifreli tüneller açar. Bu tüneller içinden iletilen bilgi dışardan bakıldığı zaman şifrelendiği için dışarıdan hiçbir şekilde görülmez. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanlar şifreli veri aktarımını görür. Fakat içeriğin ne odluğunu anlayamazlar VPN PC’nize ya da mobil cihazlarınıza özelleştirilmiş bir ağ sürücüsü kurmaktadır. Sanal ağ bağdaştırıcıları gibi davranır ve sizlere karşı ağdan bir IP adresi verir. Böylece izin verilerin uygulamalara ya da yerel adreslere kolaylıkla erişebilirsiniz.

TETRA Bilişim uzaktan erişim hizmetlerini profesyonel bir biçimde kurulduğu ilk günden beri, sürdürmektedir. Siber güvenlik, bilgi ve ağ güvenliği konusunda BT süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetmekteyiz. 

bottom of page