top of page
MDM.png

TAŞINABİLİR CİHAZ YÖNETİMİ

 

Taşınabilir cihaz yönetimi kurumsal bilgilerin yer aldığı taşınabilir cihazlarda yer alan işletmeler üzerinden bilgi güvenliğinin sağlanması için kurulmuş bir sistemlerdir. Sistem ajanı personel verilerin taşınabilir cihaza kurulması sonrasında cihaz üzerinde internet filtreleme, uygulama indirme işlemlerinin kısıtlanması, süreklilik takibi, veri belge takibi, verilerin sızmasını engeller. Günümüzde birçok firma cihazlarını taşınabilir cihaz yönetimi ürün ve hizmetlerini kullanarak yönetmektedir. 

Taşınabilir Cihaz Yönetimi Nasıl Çalışır?

Taşınabilir cihaz yönetimi kurumsal verilerin ayrıştırılması, izleme, e-posta güvenliğinin sağlanması, cihazlardaki belgelerin güvenliğinin sağlanması, kurumsal politikaların uygulanması ve yönetilmesiyle ilgilenmektedir. Firmalarınızın kullanmakta olduğu yazılım ve uygulamaları tek bir merkezden bütün cihazlara hızlı ve güvenli bir biçimde kurmanızı ve iş verimliliğinizin artmasını sağlar. Cihazların kaybolması veya çalınması durumunda ise kurumların verilerini silme, cihazları kitleme, cihazların çalışma durumlarında güvenlik güçlerinin konum ya da lokasyon tespitiyle bulunmasını sağlamaktadır. Böylece şirketinizin verileri üçüncü kişilerin eline geçmesi durumu engellenir.

Taşınabilir cihaz yönetimi konusunda akıllı cihazlarınız için bazı uygulamaları yaparak olası risklerden korunabilirsiniz. 

  • Şifrelerinizi periyodik bir şekilde değiştirin ve güçlü şifreler kullanın.

  • Oyun ve uygulama yüklemeden evvel, söz konusu oyun ve uygulamaların cihazlarınızda nasıl erişim yetkilerinin olacağı konusunda bilgi edinin. Günümüzde birçok uygulama yükleme öncesinde erişim yetkisi bilgilerini kullanıcılarla paylaşmaktadır. Bu tarz bilgileri paylaşmayan uygulama ve oyunları cihazlarınıza indirmeyin.

  • Oyun, müzik, uygulamalar için güvenilir kaynaklardan indirme işlemlerini gerçekleştirin. Sadece tanınan, güvenilir olan ve cihaz sağlayıcısı tarafından desteklenen ticari ortamlardan indirme işlemlerini gerçekleştirin.

  • Zararlı yazılımlara karşı antivirüs sistemleri ve güvenlik duvarları gibi yazılımlar kullanın ve cihazlarınızı düzenli olarak tarayın.

  • Cihazlarınızdaki trafiğin filtrelenmesi için zararları yazılımları önlemek için güvenlik duvarı oluşturun. 

  • Cihazlarınızı kullanmadığınız süre zarfında otomatik kilitleme için bir zaman aşım periyodu oluşturun.

  • Cihaz içerisinde bulunan verilerinizin okunabilirliğini kısıtlamak adına şifreleyerek erişim derecesini belirleyin.

  • Yaşanabilecek aksiliklere karşı veri kaybının önlenmesi için mutlaka güvenli bir yerde bu cihazların veri yedekleme işlemlerini gerçekleştirin.

  • Taşınabilir cihazların ve içerisinde yer alan yazılımların envanter listesini güncel bir biçimde bulundurun.

  • Cihazlarınızı kırdırmayın. Bu kırdırma terimi genel olarak özel işletim sistemlerinin bileşenleri ya da diğer üçüncü parti yazılım kurularak, üreticiler tarafından cihazlar üzerinde uygulanan sınırlamaların kaldırılması için kullanılmaktadır. Bu tarz işlemler cihazlardaki, zararlı olan yazılımlara karşı tedbirleri ortadan kaldırdığı için güvenlik açıkları oluşturmaktadır.

Taşınabilir Cihaz Yönetimi Nasıl Çalışır, Faydaları Nelerdir?

Taşınabilir cihaz yönetimi öncelikle kurumsal verileri ayrıştırma, izleme, e-posta güvenliğini sağlama, cihazlardaki belgelerin güvenliğini sağlama, kurumsal politikaları uygulama ve yönetimiyle ilgilenir. Firmanızın kullandığı yazılımları/uygulamaları tek bir merkezden tüm cihazlara hızlı ve güvenli bir şekilde kurabilmenizi ve iş verimliliğinizi arttırmayı sağlar.

Cihazın kaybolması ya da çalınması durumunda kurumun verilerini silebilmenizi cihazı kitlemenizi, cihazın çalışması halinde ise güvenlik güçlerinin konum tespitiyle bulunmasını sağlar. Böylelikle şirket verilerinizi üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesinin önüne geçer.

5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” kapsamında; sahip olduğunuz cihazların loğlarını kaydetmek ve raporlamak kanuni bir zorunluluktur.

TETRA Bilişim olarak taşınabilir cihaz yönetimi hizmetlerini sizlere sunuyoruz. Hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page