top of page
firewall güvenlik duvarı tetra bilişim firewall

GÜVENLİK DUVARI

 

Firewall dilimize çevrildiğinde güvenlik duvarı kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenlik duvarı yani firewall ağlardaki trafik akışının kontrolünü sağlamak ve önceden belirlenen iletişim kuralları çerçevesinde ağ trafiğini alakalı yerlere yönlendirmekte ve/veya engellemektedir.

Firewall tehdit niteliği taşıyan dosyalar ve davranışlarla ağ trafiğini, güvenilir sayılabilen dosya ve davranışları ve ağ trafiğini önceden belirlenmiş kurallar kapsamında saptar. Saptanan kurallara uygun olan eylemlerde risk görmediği takdirde izin verir. Kural dışı hareketlerde ise ağ yöneticisinin nadir olarak belirtilmesi gibi durumlarda ağa kabul edilir. 

 

Firewall Nasıl Çalışır?

Firewall ile ağ yöneticileri tarafından tasarlanan güvenilir liste içerisindeki bütün trafik, bir engelleme söz konusu olmadan ağa iletilir. Güvenli listede yer almayan trafik ise bloke edilerek ağa erişimi engeller ve sizlere bilgi verir. 

Bu duruma hayattan gerçek bir örnek verecek olursak; güvenlik bankosu ve turnikesi bulunan plazadaki plaza personelleri firma personel kartlarını okutup turnikelerden herhangi bir sorun olmadan geçebilir. Bu durum Firewall tarafından tanınmış olan güvenli bir listedir. Ancak plazadaki herhangi bir personel ya da farklı bir kişiyle görüşmek isteyen ziyaretçiler, öncelikle güvenlik bankosuna giderek kiminle görüşmek istediğini iletmek durumundadır. Bu durum firewall tarafından engellenmiş olan şüpheli bir trafiktir. Güvenlik alakalı kişiyi arayıp, ziyaretçisinin geldiğini ifade eder.

 

Kurumdaki kişi gelmesine izin verdiğinde, güvenlik ziyaretçinin binaya girmesini sağlar. Bazı durumlarda plaza yöneticileri x bir kişi geldiğinde bekletmeden yukarı alabilirsiniz diyebilir. Bu durum ağ yöneticisinin güvenli listeye yeni bir trafik eklemesi demektir. Günün sonunda izin verilen ziyaretçi izin verilen kişi ile izin verilen odada izin verilen süre kadar ve kayıt altında görüşmesini yapmaktadır.    

Firewall yazılımlarının bazıları, Proxy sunucularıyla birlikte çalışır. Proxy Firewall kullanıyorsanız giden ve gelen trafiğinizi hedefe iletmeden önce Proxy sunucusunda kontrolleri sağlanır. Firewall çeşitleri ikiye ayrılır. Bunlar;

  • Donanım tabanlı firewall

  • Yazılım tabanlı firewall

Güvenlik duvarı yapılarına göre denetlenirken temelde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Her yapıda bir güvenlik duvarı yazılımı bulunur. Fakat bazen güvenlik duvarları harici bir cihaz üzerine kurularak kullanılmaktadır. Güvenlik duvarları donanım temelli olarak üretilmiş ağ cihazlarıdır. Gelişen sanallaştırma ve server teknolojileri ile; On-premise ve Cloud noktasında popüler ve yaygın Sanallaştırma ortamlarında çalışabilecek esnekliğe erişmişlerdir. Kendilerine özgü işletim sistemleri vardır. Ağ üzerinde router, bridge veya transparant modda yerleştirilerek farklı çözümlere olanak sağlamaktadır. Farklı kaynaklar ile entegre olarak kullanıcı yetkilendirmeden, DHCP, DNS, NTP gibi birçok temel network parametrelerini de sağlayabilen daha komplex cihazlar haline gelmişlerdir.

TETRA Bilişim Firewall yazılımları konusunda profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Ayrıca ağ güvenliği, siber güvenlik ve bilgi güvenliği konusunda garantili hizmetler sunan firmamızdan hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

tetra bilişim firewall - lan,wan,firewall tetra bilişim
bottom of page