top of page
ANAHTAR YÖNETİMİ NEDİR?   Anahtar yönetimi, şifreleme sistemlerinde olan anahtarlara erişimleri denetleme ve doğrulama işlemleridir. Kriptografi içerisinde bütün bilgiler şifrelenerek karıştırılır. Bu şifreleme yöntemi bilgileri kusursuz bir biçimde karıştırır ve uygun anahtarı bulunan şahısların bilgileri anlamasını ve orijinal haline çevirmesini sağlar. Anahtar, olması gereken noktada tutabilmek ve verilerin kodlarını çözmeden evvel anahtarın doğru olduğunu doğrulamak için uygun anahtar yönetimi son derece önemlidir. Anahtar yönetimince üç önemi, faktör bulunur. Bunlar; değişim, depolama ve kullanımdır. 

ANAHTAR YÖNETİMİ NEDİR?

 

Anahtar yönetimi, şifreleme sistemlerinde olan anahtarlara erişimleri denetleme ve doğrulama işlemleridir. Kriptografi içerisinde bütün bilgiler şifrelenerek karıştırılır. Bu şifreleme yöntemi bilgileri kusursuz bir biçimde karıştırır ve uygun anahtarı bulunan şahısların bilgileri anlamasını ve orijinal haline çevirmesini sağlar. Anahtar, olması gereken noktada tutabilmek ve verilerin kodlarını çözmeden evvel anahtarın doğru olduğunu doğrulamak için uygun anahtar yönetimi son derece önemlidir. Anahtar yönetimince üç önemi, faktör bulunur. Bunlar; değişim, depolama ve kullanımdır. 

  • Anahtar değişimi anahtarın oluşturulması, taşınması ve paylaşımı, anahtar kullanımını izleme ve kontrol etme süreçlerini içerir.

  • Anahtar depolama anahtarın kullanıldığı süre boyunca kullanacak yetkili kişilerce güvenli şekilde saklanması süreçlerini içerir.

  • Anahtar kullanımı ise anahtarın yetkili kişilerde kullanımını, erişim ve kullanım kayıtlarının zamanı geldiğinde kullanım dışı bırakılma süreçlerini içerir.

Anahtar yönetim sistemi konusunda TETRA Bilişim güvenli bir hizmet sunmaktadır. 

Anahtar Yönetim Sistemi

Anahtar şifreleme sistemlerinde en zayıf halkalardan biridir. Kırılması mümkün olmayan, karışık bir kod oluşturmak mümkündür. Fakat şifreyi çözememek kodlanan bilgilerin kaybolmasına sebep olabilir. Kodların doğru faaliyet gösterebilmesi için anahtara ihtiyacı vardır. Kodun çözülmesi için kopyası ve bir yer gerekir. Anahtarların kaybolmasını çalınmasını engelleyen iki yöntem vardır. Anahtar yönetim sistemi ve anahtar planlama. 

Anahtar yönetimi sistemler veya kullanıcılar arasında, kullanıcı düzeyinde anahtarlarla ilgilenir. Bu, anahtar zamanlamanın zıddı olarak kabul edilir. Anahtar zamanlama, şifre operasyonu içerisinde anahtarın dahili olarak kullanımını ifade eder. Anahtar zamanlaması ise kodlanan malzemelerin iç kısımlarıdır. Anahtarlar çoğu zaman anahtarın doğru olduğunu onaylayabilmek ve kodlanan verilerin içerisindeki kodlanmış bilgilere ulaşmak için alt anahtar yapmak için dıştaki anahtarlarla etkileşim içerisine girer. Anahtar programları genelde işlevsellik adına otantik anahtar gerektirdiği için düşük riske sahip anahtarlar olarak görülmektedir.

Anahtar Kullanımı

Temel seviyede anahtar yönetimi, kullanımda ya da pasifken anahtar erişimi güvene almakla alakalıdır. Ortak olan bir sistemde anahtarlar çevrimdışı ortamlarda güvende bırakılır. PC’lerden önce, genel olarak sınırlı erişim alanı idi. Fakat şu an için ağlara bağlı olan tipik bir bilgisayar sistemidir. Anahtarlar gerektiği zaman anahtar Server ağa bağlanır. İlgili bilgileri girip bağlantıyı koparacaktır. Sadece sistemlerin bağlandığı gerçek anahtar kullanımı esnasında gerçekleşmektedir. Bu durum potansiyel şüphelinin sisteme ulaşması için kullandığı zamanı daraltır.

Anahtar yönetim sistemi bilginin ötesindedir. Doğru yapılan bir yönetim, anahtar gizleme konumuna sıradan anahtar güncellemesine ve kodlanan anahtar depolama sunucusuna kişisel erişim kısıtlamasını içermektedir. Reel bir yönetim sistemi, ağ erişimini ve personel yönetiminin bütün yönlerini kapsar. Sonuca bakıldığında yüksek ölçeğe sahip anahtar yönetim sistemi uygulamak hiç de kolay değildir ve denetimi maliyetlidir. Bu tarz güvenlik zafiyetleri insan hataları üzerine çıkmaktadır. 

 

Daha fazla bilgi almak için blog sayfamızdaki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. 

bottom of page