top of page
ŞİFRE.png

ŞİFRE GÜVENLİĞİ NEDİR?

 

Günümüz şartlarında şifre güvenliğinin önemi insanlar tarafından bilinmekte fakat yeterince özen gösterilmemektedir. Birçok kişi güçlü şifreleme yöntemlerini kullanmadığı için önemli ve hassas verilerini internet korsanlarına kaptırmaktadır. 

Team Password tarafından sunulan verilere göre geçen yıllarda en çok sızdırılan şifrelerin ‘’123455’’ olduğu belirtilmiştir. Genele baktığımızda bu durumu ‘’qwerty’’ gibi şifrelerin de takip ettiğini görebiliriz.


Herkesin kendine ait şifre yöntemi olduğu aşikârdır. Birçok kişi kullanıcı ve şifre konusunda güvenli olmak yerine rahat şifre belirlemeyi tercih etmektedir. Fakat şifre güvenliği konusunu ciddiye alıp akabinde kişilerinde dikkat etmesi ve kabul etmesi gereken birçok gerçek vardır. Bütün güvenlik tedbirleri gibi şifre yönetimi için uygulanan tedbirler karşılaşılabilecek riskleri tam anlamıyla yok etmese de bu riskleri olabildiğince aza indirgeyebilir. Şifre yönetimi seçim ve alışkanlıklardan ibarettir. Kullanıcılar konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olup bilinçli bir biçimde karar verebilmektedirler. Şifre yöneticisi, şifre kasaları ve güçlü şifreler oluşturmak gibi güvenli yöntemleri uygulayabilirler. 

 

Şifre Güvenliği İçin Şifreyi Şifre Yapan Şey Nedir?

Şifre güvenliği ve güçlü bir şifre oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

Benzersizlik

Benzersizlik derecesi arttıkça ulaşılabilirlik zorlaşacaktır. “12345” ya da “qwerty” gibi ardışık sayı ve harflerin herhangi bir şekilde kombinasyonundan meydana gelen şifrelerin tahmin edilmesi oldukça basittir. Doğum günleri, yakınlarınızın ismi gibi internette arama yapıldığında kolayca bulunabilecek şifreleri tercih etmek de çok mantıklı değildir. Bu bağlamda benzersizlik, şifre güvenliği sağlar. 

Şifre Uzunluğu

Şifrelerinizin uzun olması şifre güvenliği konusunda önemli bir adımdır. Şifrelerinizdeki karakter sayıları ne kadar çoksa matematiksel olarak tahmin edilememesi o kadar yüksektir. Bu yüzden daha çok karakter, daha güçlü şifreler manasını taşır.

Karmaşıklık

Sayı ve benzer olmayan karakterler kullanmak şifrelerinizin diğer şifrelerden ayrılmasını sağlamaktadır. Birçok kişi evcil hayvanlarının isimlerini şifre olarak kullanabilmektedir. Fakat bu isimler tek başına kullanıldığında ulaşılabilirlik açısından zayıf olduğu için içerisinde rakam, karakter ve harf (küçük harf-büyük harf dağılımı ile) kullanarak şifrelerinizi benzersiz bir hale getirmeniz mümkündür. Böylece şifrenizi tahmin etmek hiç de kolay olmayacak ve gerekli şifre güvenliği sağlanmış olacaktır. 

TETRA Bilişim şifreleme ve şifre güvenliği konularında profesyonel hizmetler sunarak verilerinizin güvenliğini sağlar. Hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

bottom of page