top of page
SOME.png

SİBER OLAYLARA MÜDAHALE EKİPLERİ EĞİTİMİ

BT kullanımının her geçen gün artması, network ortamının gelişmesini sağlamaktadır. Teknolojik kullanımların büyümesine paralel olarak dijital dünyada siber güvenlik tehditleri de artmaktadır. Siber güvenlik tehditleri bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanan bütün kurumları olumsuz yönde etkiliyor. Önemli ve hassas bilgilerin ele geçirilmesi riski günümüzde birçok firmayı korkutuyor. 

SOME açılımı siber olaylara müdahale ekibidir. SOME sektörel ve kurumsal alanlarda hizmet verirler. SOME, Kurumsal SOME ve Sektörel SOME olarak ikiye ayrılır. TETRA Bilişim olarak bu konularda hem danışmanlık hem de eğitim faaliyetlerini profesyonel bir biçimde sunuyoruz.

SOME günümüzde dijital varlıkları bulunan ve dijital ortamda faaliyetlerini yürüten büyük çaplı sektörlerdeki firmaların uygulaması gereken yapıdır. Firmalar bilgi teknolojilerinden ve siber güvenlik firmalarından bu konulara çözüm olmaları için profesyonel destek alıyor. Bu desteği ve bilgi güvenliğini sağlayan birçok ekip oluşturuluyor. Siber olaylara müdahale merkezi çatısı altında SOME ekipleri bu problemlerin çözülmesini sağlıyor. 

Günümüzde birçok ülke siber güvenliklerinin sağlanması için idari yapılanmalar oluşturuyor. Bu durumlara ülkemizdeki TETRA Bilişim gibi birkaç siber güvenlik firması da tedbirlerini alıyor ve SOME ekipleri oluşturuyor. SOME birçok teknik tedbirler alıp hukuksal yönde altyapıların oluşmasına katkı sağlıyor. SOME’nin amacı siber tehditlerin oluşma durumlarını engellemek, saldırıların ve etkilerinin minimize edilmesini sağlamaktır. 

Kurumsal SOME
Kurumsal SOME kamu kurumları, bakanlıklar, bilgi işlemleri bulunan bütün kuruluşlarla irtibat ve koordinasyon içerisindedir. 

Sektörel SOME
Sektörel SOME finans, banka, enerji, ulaştırma ve kamu hizmetleri sağlayan elektronik haberleşmeye yönelik hizmet veren sektörlerle iletişim halindedir ve bu sektörlerle koordineli bir biçimde çalışır. Yukarıda bahsettiğimiz kritik sektörlerde Sektörel SOME kurma zorunluluğu bulunmaktadır. 

SOME siber tehditler ve olaylardan önce gerekli olan danışmanlık ve hizmetleri sunmaktadır. Olası risk durumlarında firmalara ikazda bulunurlar. Olası siber saldırı durumlarında firmalara destek sunarlar. 

SOME Eğitimi İçeriği
SOME’lerin etkin kurulup yönetilebilmesi için bu yapılarda çalışan tüm personelin gerekli bazı eğitimleri alması zorunluluğu bulunmaktadır.

Eğitin içeriğini 4 ana başlıkta ele alabiliriz. Bunlar;

  • Zafiyet Analizi

  • Kayıt Yönetimi

  • Siber Olaylara Müdahale

  • Bilgi Güvenliği Yönetimi


TETRA Bilişim olarak SOME eğitimi veriyoruz. Ayrıca birçok büyük şirkete bu alanda profesyonel danışmanlık sağlıyoruz. Sizler de hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, irtibat numaralarımızdan ya da müşteri temsilcilerimiz yoluyla bizlere ulaşabilirsiniz. 

bottom of page